"Czyste powietrze wokół nas", „Nie pal przy mnie, proszę”

W roku szkolnym 2017/ 2018 w dniach 05.01- 01.03.2018, w naszej szkole po raz kolejny realizowano program edukacyjny ,,Czyste powietrze wokół nas" i „Nie pal przy mnie, proszę”. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego w najmłodszym wieku stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antytytoniowych u dzieci.

Program ,,Czyste powietrze wokół nas"  skierowany do dzieci, składał się z  zajęć warsztatowych:

• CO I DLACZEGO DYMI ?
  • JAK SIĘ CZUJĘ, KIEDY DYMI PAPIEROS?
  • CO SIĘ DZIEJE, KIEDY LUDZIE PALĄ PAPIEROSY?
  • JAK UNIKAĆ DYMU PAPIEROSOWEGO – NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ.

Program „Nie pal przy mnie, proszę”  składał się z  zajęć warsztatowych takich jak:

1. CO TO JEST ZDROWIE?
  2. OD CZEGO ZALEŻY NASZE ZDROWIE?
  3. CO I DLACZEGO SZKODZI ZDROWIU?
  4. CO ROBIĆ, GDY MOJE ŻYCIE JEST ZAGROŻONE?
  5. NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ!

Dzieci bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyły w zajęciach. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonywały rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiały, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe.

W ramach realizacji zagadnień programu, w sali został zorganizowany kącik w którym zostały wyeksponowane prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, znaczki, hasła „Nie pal przy mnie” oraz informacje o szkodliwym paleniu papierosów.

Na zajęciach popołudniowych dzieci wykonały plakat „Nie palę”.

Odbyło się również spotkanie z pielęgniarką, która przeprowadziła pogadankę na temat szkodliwości palenia papierosów i przebywania w pomieszczeniach, gdzie inni ludzie palą papierosy, jak dbać o zdrowie swoje i innych, co to jest czynne i bierne palenie oraz gdzie są najbardziej narażone na dym tytoniowy.