Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce

Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce

Muchówka 135

32-722 Królówka

tel. (14) 685-91-10

e-mail szkoły: sekretariat@spmuch.szkolnastrona.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 385204
  • Do końca roku: 241 dni
  • Do wakacji: 48 dni

Kartka z kalendarza

HISTORIA SZKOŁY

Według informacji zebranych przez kierownika Władysława Komasę od starszych mieszkańców wsi, naukę w Muchówce rozpoczęto w roku 1898. Nauczyciel podlegał kierownictwu w Królówce, a zajęcia odbywały się w domach chłopskich. W roku 1904 uczyły dwie nauczycielki: Adela Milerówna i Zofia Kuźniarówna. Kierownictwo w Muchówce powstało w roku 1908. Pierwszym kierownikiem został Franciszek Romański, potem kolejno stanowisko to piastowali:

Alfred Stebnicki

Stanisław Trojan

Jadwiga Gardzielówna

Helena Leszczuk – Muchowa

Władysław Komasa – od 1951 roku.

Pozostali nauczyciele z tego okresu wspominani przez mieszkańców Muchówki to: Stefania Gurbiel, p.Gibiasowa, oraz księża: Stanisław Guc, ks. Romański, ks. Dybas.

            W latach II wojny światowej szkoła została doszczętnie zniszczona przez stacjonujące w niej wojsko niemieckie. W dniach 18 i 19 stycznia 1945 roku przez wieś przebiegała linia frontu. Zniszczone zostały dokumenty szkolne, zaginęły księgi ocen z kilku lat.

            30 marca 1952 roku odbyło się zebranie Komitetu Budowy Szkoły, którego przewodniczącym został Alojzy Stochel. Po wielu zabiegach związanych z zakupem parceli pod budowę oraz skompletowaniem i zatwierdzeniem dokumentacji, rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, czyli kopanie fundamentów, które miało miejsce w dniach 4 – 7 listopada 1957 roku. Otwarcie nowej szkoły nastąpiło 24 czerwca 1961 roku, a w uroczystości wziął udział między innymi inspektor szkolny powiatu bocheńskiego dr Ignacy Janusz. Przemówienie rozpoczynające uroczystość wygłosił kierownik szkoły – Władysław Komasa.

14 sierpnia 1978 roku dyrektorem szkoły została pani Maria Wieciech, która niestety, funkcję tę pełniła bardzo krótko, bowiem w grudniu 1978 roku zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Przez następne lata szkołę prowadził jej mąż, pan Marian Wieciech, a po nim pan Józef Polowiec.

Po jego przejściu na emeryturę w 1991 roku, w drodze konkursu została wyłoniona pani dyrektor mgr Elżbieta Krajewska. Od roku 1999 szkoła pracuje pod kierunkiem pani dyrektor mgr Barbary Matury.